Tel: +372 5812 1771
Teevi Poobus (FCS lapse ema ja toitumisnõustaja) - 1. november 2021
5 novembril on FCS teadlikkuse päeva, mille puhul kutsub Action FCS (FCS-ga inimeste ühing) üles inimesi osalema 10 g rasva väljakutsel. FCS ehk Familial Chylomicronaemia Syndrome (tõlkes perekondliku külomikroneemia sündroom) on geneetiline rasvade ainevahetushäire, mille esinemissagedus on 1 miljonile. Väljakutse sisuks on piirata ühel päeval rasvade sisaldust toidus 10-le grammile.
10 g rasva on:
Sündroomil on veel palju teistsuguseid nimetusi, kuid kõige paremini kirjeldab minu arust selle sündroomi olemust nimetus Lipoproteiin lipaasi defitsiit (lipoprotein lipase deficiency - LPLD). Lipoproteiin lipaas on ensüüm, mis osaleb rasvade (triglüteriidide) ja lipoproteiinide (kolesterool, LDL, HDL jne) ainevahetuses. Antud sündroomiga inimestel on häirunud toidurasvade seedimine ja sellest tulenevalt peavad nad pidama ekstreemselt madala rasvasisaldusega dieeti terve oma elu.
Dieedi mitte järgimisel koguneb verre äärmiselt palju rasvu, mis muudavad vere rasvaseks/piimjaks/roosaks/paksuks, põhjustades esimese sümptomina tugevaid kõhuvalusid/seljavalusid. Neil on kõrgendatud risk valuliku pankrease põletiku tekkimiseks, mis omakorda võib viia eluohtliku olukorrani või diabeedi tekkeni. Sageli kannatavad selle diagnoosiga inimesed neuroloogiliste sümptomite käes (unustamine, energiapuudus, mälukaotus, depressioon), nahale võivad tekkida ksantoomd (rasvane mügarik).
FCS inimese vereproov (Triglütseriidid veres norm on kuni 1,7 mmol/l – FCS 1 kuusel lapsel haiglasse sattudes oli selleks näitajaks 100 mmol/L. Üldkolesterooli norm veres on kuni 5 mmol/L – FCS 1 kuusel lapsel haiglasse sattudes oli 49 mmol/l. Haiglasse jõudes kakas laps verd, aju oli turses, süda helendas rasvast ja silmapõhja veresooned olid nähtamatud. Vereproovi masin ei suutnud verd analüüsida ja andis errori.)
Igapäevaselt lubatav rasvade kogus sõltub konkreetsest indiviidist. Stabiilse seisundi tagamiseks peab meie pereliige piirama rasvu toidus umbes 4,5%-le kaloraažist, mis keskmise täiskasvanud inimese puhul tähendab ligikaudu 10 g rasvu päevas. Võrdlusena toon välja, et tavalisele tervele inimesele näevad Eesti toitumis- ja liikumissoovitused ette rasvade osakaaluks päevasest energiast u 35%. Muuhulgas juhitakse soovitustes tähelepanu sellele, et kestev rasvade tarbimine alla 25% energiast tekitab pika aja jooksul tõsiseid terviseprobleeme (energia defitsiit, rasvlahustuvate vitamiinide defitsiit).
Dieedi piirangute raskuste illustreerimiseks toon välja mõne toiduaine rasva % kaloraažist (1g rasva = 9 kcal)***:
*** (Arvutamise aluseks on toote pakendil oleva toiteväärtuse info 100 g kohta. Kui oled huvitatud enda toitumise makrotoitainete ehk rasvade, süsivesikute ja valkude jaotumise infost, konsulteeri toitumisspetsialistiga või kasuta tasuta veebipõhist toitumispäevikut https://www.nutridata.ee/et/.)
Energiadefitsiidi minimaliseerimiseks tarbivad enamus FCS-i diagnoosiga inimesed MCT õli. See koosneb 99,7% ulatusest keskmise ahela pikkusega triglütseriididest (toidus peamiselt pika ahelaga) ja selle seedimiseks ei ole vajalik lipoproteiin lipaas ensüüm. Ometi on isegi selle rohke kasutamisega väga raske saavutada rasvade osakaaluks toiduenergiast 18-20%.
FCSiga elu tähendab pidevat toidukoti kaasas kandmist lasteaias, koolis, tööl, sünnipäevadel, haiglas, jõululauas jne. Eeldab toitumise tavapärasest suuremat planeerimist, tehes sageli igapäevase elu stressi rohkemaks. Toidukoti kaasas kandmine tekitab küsimusi ümbritsevates inimestes, mis tingib sageli selgitustöö vajaduse.
Kas võtad 1-päevase väljakutse vastu?
Kasutatud allikad:
Teevi Poobus - 24. juuli 2021
Toitumisnõustaja ülesandeks on tasakaalustada Sinu toitumine, aidates seeläbi ennetada paljusid terviseprobleeme, nagu näiteks:
-südame-ja veresoonkonnahaigused;
- kõrge kolesteroolitase;
- kõrge vererõhk;
- maksa rasvumine;
- 2. tüüpi diabeet;
- osteoporoos;
- vähk;
jne.
Lisaks võib (olenevalt põhjusest) toitumise korrigeerimisega:
jne.
Lisaks menüü tasakaalustamisele, aitab toitumisterapeut Sinu toitumist kohanda nii, et see toetaks haiguse ravi. Selle tegemisel lähtub ta arstide ravi- ja tegevusjuhiste toitumissoovitustest ja ETTA (Eesti Toitumisteraapia Assotsatsiooni) juhistest.